KOLOBĚŽKOVÉ VÝLETY PLZEŇSKÝM KRAJEM

09.11.2023

KOLOBĚŽKOVÉ VÝLETY PLZEŇSKÝM KRAJEM je série tří denních a tří nočních koloběžkových výletů po českých luzích a hájích, od 30 km do 60 km dlouhých. Výlety se budou konat sobota 13. 04. 2024 Rokycany - Plzeň, sobota 18. 05. 2024 Konstantinovy Lázně - Plzeň, pátek 14. 06. 2024 Plzeň 1, pátek 12. 07. 2024 Plzeň 2, pátek 16. 08. 2024 Plzeň 3 a sobota 14. 09. 2024 Klatovy - Plzeň. Prezentace ke koloběžkovým výletům bude vždy v den startu a v místě startu výletu a to v sobotu od 9:30 - 9:55 hod, start vždy v 10:00 hod. V pátek od 20:30 - 20:55 hod, start vždy v 21:00 hod. Tratě výletů, využitím cyklostezek a na méně frekventovaných okresních silnicích, převážně asfaltová a zpevněný povrch (šotolina). Účastníci, všichni, kteří se výletu zúčastní s koloběžkou, která splňuje předpisy silničního provozu. Účast nezletilých účastníků do 18 let je povolená pouze za přítomnosti jejich zákonného zástupce. Dobrovolné startovné v místě startu, v přiměřené výši (stovka, dvě) v Kč na podporu koloběhu a koloběžkových výletů. Vaše náměty či nápady ke koloběžkovým výletům, můžete též napsat pořadateli těchto akcí, na kolobezkovestudio@gmail.com

Denní a noční skupinové koloběžkové výlety

Denní a noční skupinové koloběžkové výlety se konají na méně frekventovaných silnicích a cyklostezkách přesto za běžného silničního provozu. Během celé akce / při jízdě na koloběžce je nutné, aby každý jezdec měl nasazenou cyklistickou přilbu. Akce, skupinového koloběžkového výletu se zúčastní s koloběžkou, která se dotýká země maximálně ve dvou bodech, nesmí mít žádné zařízení sloužící k pohonu, musí splňovat obecně závazná kritéria bezpečnosti a dále má dvě na sobě nezávislé funkční brzdy. Koloběžka pro jízdu za snížené viditelnosti musí být vybavena světlometem svítícím dopředu bílým světlem (doporučena svítilna o minimální svítivost 500 lm), i zadní svítilnou červené barvy, je-li zdrojem elektrického proudu, baterie, musí svou kapacitou zajistit svítivost světel po celou dobu výletu. Mnoho koloběžců používá světla na helmě, protože nejenže přímo osvětlují pole, na které se díváte, ale také usnadňují pohyb i mimo jízdu na koloběžce. Také stojí za to mít více světel / náhradní osvětlení. Aby byla noční jízda bezpečnější a pohodlnější, reflexní detaily na oblečení pomáhají zlepšit viditelnost na silnici v noci. Reflexní lemování vašeho oblečení, rukavic, bot a podobně, pomůže ostatním lépe vidět vás a vaše gesta. Při skupinovém výletu se doporučuje nastavit osvětlení na stálý světelný režim (neblikat).

Možná se vám to zdá nebezpečnější, ale opak je pravdou. Halda zářivých světel je mnohem lépe vidět, než kdybyste jeli sami. Ostatní účastníci provozu budou opatrnější, když uvidí tolik světel pohromadě, což ze skupinových výletů činí bezpečnější volbu. Při skupinovém koloběžení je třeba před jízdou informovat všechny o předběžných opatřeních při jízdě, seznámit s jezdeckými hlášky například pozor díra, auto a jiné výstrahy, během jízdy nejeďte bok po boku a podobně. Před začátkem jízdy je třeba určit vůdce a finišera (finišera vybavit výstražnou vestou).

Dále je potřeba si uvědomit, že i jezdec na koloběžce je podle zákona řidič, a proto je povinen dodržovat pravidla silničního provozu a před jízdou, nebo během jízdy neužívat alkohol ani jiné omamné látky. Kvůli bezpečnosti své i ostatních jezdců je zakázáno mít za jízdy na koloběžce nasazená sluchátka.

Jen pro jistotu zdůrazním, že v noci může být chladněji, a je dobré se na tyto snížené teplotní podmínky řádně připravit. Mlha nebo déšť vám mohou také způsobit pocit chladu, stojí za to mít nepromokavou vnější vrstvu, nebo kvalitní nepromokavá bundu.

Účast na nočních skupinových výletů je vlastní nebezpečí. Účast nezletilých účastníků do 18 let je povolená pouze za přítomnosti jejich zákonného zástupce. Fotografie a případný videozáznam z denních i nočních skupinových výletů bude využit ve prospěch propagace koloběžkových výletů, koloběžkového sportu a dalších akcí pořádaných pořadatelem. S osobními údaji účastníků bude nakládáno v souladu s GDPR (nařízením EU 2016/679) . 

Tuto koloběžkovou akci podporují: